DOLAR: 5.83 TL
EURO: 6.51 TL

TTB, 14 Mart Tıp Bayramı için etkinlik programını açıkladı

1 yıl önce
312 kez görüntülendi

TTB, 14 Mart Tıp Bayramı için etkinlik programını açıkladı

BirGün/Ankara

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirileceğini açıkladı. 14 Mart’ı “bayram” olarak kutlamayan TTB, 14 Mart’a kadar sağlık alanında yaşanan sorunlara dikkat çekerek, taleplerini dillendirecek.

Etkinlikler kapsamında, “Sağlıkta Dönüşüm Programının yarattığı tahribat ve piyasacı anlayışla düzenlenen sağlık ortamının sorunları yeniden gündeme getirilecek. Mecburi hizmet yapmak üzere sağlık kuruluşlarına ataması yapılan çok sayıda hekimin, haklarında yapılan güvenlik soruşturması tamamlanmadığı gerekçesiyle aylarca göreve başlatılmaması irdelenecek. İhraç edilen hekimler gündeme getirilecek. Şehir Hastaneleri konusunda sağlık meslek örgütleri ile ortak mücadele” sürdürülecek.

Etkinliklerin ve taleplerin açıklandığı toplantıya, TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, İkinci Başkan Sinan Adıyaman ve Merkez Konseyi Üyeleri; Funda Obuz, Şeyhmus Gökalp, Bülent Nazım Yılmaz, Dursun Yaşar Ulutaş, Taner Gören, Selma Güngör katıldı.

14 Mart haftası yapılacak etkinlikler

Basın açıklamasını yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, yapılacak etkinlikleri şu şekilde sıraladı:

“Sağlıkta Dönüşüm Programı Çöktü” açıklamaları yapılacak

Sağlıkta Dönüşüm Programının yarattığı tahribata ve piyasacı anlayışla düzenlenen sağlık ortamının sorunlarına bu programın iddialarını irdeleyerek bir kez daha dikkat çekilecek.

“Sağlıkta Dönüşüm Programı Çöktü” başlığı altında;

19 Şubat’ta ‘Genel Sağlık Sigortası’, 26 Şubat’ta ‘Aile Hekimliği’, 5 Mart’ta ‘Kamu Hastane Birlikleri’ üzerine basın açıklamaları yapılacak. O hafta boyunca açıklama yapılan konuda görüşler kamuoyuyla paylaşılacak.

“Genç Hekimler Eğitim ve Çalışma Hakları İçin Buluşuyor!” Çalıştayı gerçekleştirilecek

3 Mart’ta yapılacak Çalıştayda, ihraç edilme ya da güvenlik soruşturması nedeniyle uzmanlık eğitimi engellenen asistan hekimlerin, ihraç edilen, güvenlik soruşturmaları ile bekletilen ya da ataması yapılmayan pratisyen hekimlerin sorunları ele alınacak.

“Hekim Buluşması”

11 Mart’ta Ankara’da, her düzeyde sağlık hizmeti üreten hekimlerle yıpranma payı, hekimlik değerleri, emeklilik ücretleri, sağlıkta şiddet vb. konuların ele alınacağı Hekim Buluşması gerçekleştirilecek.

“Şehir Hastanelerine Karşı Ortak Mücadele”

14 Mart sürecinde ve sonrasında Şehir Hastaneleri konusunda sağlık emek örgütleriyle birlikte ortak mücadele sürdürülecek.

Acil talepler

Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkilileri tarafından özellikle de 14 Mart dönemlerinde verilen sözlerin tutulmadığını belirten Tükel, 14 Mart taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Emekli hekim ve hekim ücretleri artırılsın. En düşük emekli hekim / uzman hekim ücretleri, yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır. En düşük hekim / uzman hekim ücretleri, yoksulluk sınırının iki mislinden fazla olmalıdır.
  • Sağlık alanındaki şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. TTB Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı yasalaşsın.
  • Güvenlik soruşturmaları nedeniyle bekletilen ya da ataması yapılmayan tüm hekimler görevlerine başlatılsın.

TTB, 14 Mart Tıp Bayramı için etkinlik programını açıkladı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık Ücretsiz Wordpress Temaları Son Dakika